Le kako naj naš kuža/muca poje vso to “zelenjavo”

Če je vaš ljubljenček “požeruh” – poje vse kar vidi, potem nimate težav. Zelišča lahko enostavno v suhi ali sveži obliki potresete po hrani. Psi so že po naravi vsejedi, zato jim mogoče malo lažje “podtaknemo” zelišča, kot mačkam, ki so čisti mesojedi. A ker vendar vemo, da ni vedno tako enostavno, vam bom spodaj opisala nekaj “trikov”:

– zamaskiramo zelišča v kakšno res “smrdljivo” hrano (tuna, sardine,…) Pa saj sami najbolje veste, čemu se vaš ljubljenček ne more upreti.

 

skuhamo čaj, naredimo prevretek,… in ponudimo ljubljenčku namesto vode ali zalijemo brikete. Se zna kar pogosto zgoditi, da bo le malo povohal, privzdignil nos in se na petah zasukal naokrog. Hm, kaj sedaj…

– lahko spečemo slastne zeliščne piškote              

– zelišča lahko zdrobimo in napolnimo v kupljene kapsule ter jih apliciramo tako kot “konvencionalne” tablete/kapsule (globoko na koren jezika). Če jih povrhu še namažemo z maslom, bodo šle bolj gladko dol …

– zelišča lahko ovijemo v maslo in narahlo zamrznemo

 

 

– uporaba tinktur (izvlečki zelišč v alkoholu) je najenostavnejša, absorbcija je najhitrejša, biološka uporabnost je najvišja, doziranje je enostavno.  Lahko pa tinkture nekaterim živalim “smrdijo”, obstaja tudi možnost, da jih tudi ne prenašajo dobro (dražijo želodčno sluznico). Pred uporabo tinkture lahko alkohol “odvremo” stran (v majhno posodico nalijemo ustrezno količino tinkture, prelijemo z vrelo vodo, pomešamo, pustimo da se ohladi in vmešamo v hrano)

– prav tako je potrebno z veliko previdnostjo uporabljati eterična olja pri živalih (o tem kaj več kdaj kasneje v kakšnem posebnem prispevku).

če je vaš ljubljenček že tako ali tako slab in mu dodatek zelišč v hrano še dodatno zmanjša apetit – mu ponudite zelišča izven običajnega obroka

Domišljija pri maskiranju neželenih okusov/vonjev zelišč ne pozna meja. Vi sami najbolje poznate vašega ljubljenčka, če pa imate še kakšno vprašanje pa kar vprašajte…